E-mail:
Hasło:
wschód:
zachód:
07:28
16:09
wschód:
zachód:
09:57
23:54
imieniny: Jana i Przybysława
Piątek
27 stycznia 2023
TAK
NIE
Brać nogi za pas czy zgrywać bohatera? O dystansie ucieczki u ptaków
Gdzie: PP 3/2012 str. 30
Autor: Jakub Szymkowiak, Natalia Królikowska
Dział: Badania ptaków
Z pewnością niejeden obserwator ptaków zwrócił uwagę, że o ile sójka szukająca w parku orzechów pozwoli podejść do siebie na odległość kilkunastu kroków, to grupa żerujących na polu gęsi zbożowych ucieka, kiedy tylko pojawimy się w polu widzenia. Na pewno niejeden birdwatcher nie mógł zaznać spokoju po sprowokowaniu do ucieczki grupy siewek złotych, zanim zdołał im się przyjrzeć. Dlaczego ptaki uciekają? Co skłania je do porzucenia dotychczasowych czynności i zerwania się do lotu właśnie w tym momencie? Dlaczego osobniki jednego gatunku pozwalają niemal na siebie nadepnąć, a innego - biorą nogi za pas jeszcze zanim uda nam się zorientować, że widzieliśmy żywe zwierzę? Te i inne pytania skłoniły naukowców do zbadania mechanizmu reakcji ptaków na potencjalne zagrożenie.

Instrukcja pobierania artykułu
Aby pobrać artykuł należy:
  • Wysłać SMS o treści AP.PTAKIPOL na numer 73068. Koszt wysłania wiadomości SMS wynosi 3,69 PLN brutto. W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w oznaczonym polu.
  • LUB
  • Dokonać przelewu za pośrednictwem Dotpay w wysokości 2,00 PLN brutto. Po zrealizowaniu płatności otrzymasz kod, który należy wpisać w oznaczonym polu. Kod dostępu zostanie wyświetlony na ekranie oraz wysłany na podany podczas realizacji płatności adres e-mail. Kliknij na logo "Zapłać online przez Dotpay", aby dokonać przelewu.
Pobranie artykułu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Kod:

Usługa SMS dostępna jest w sieciach Era, Plus GSM, Orange i Play. Usługi Premium SMS dostarcza i obsługuje system Dotpay.

Właściciel: Agencja Wydawniczo-Fotograficzna "AVES", ul. Kręta 5, 65-770 Zielona Góra

Kontakt: Dział reklamy: tel.: 22 659 36 50, e-mail: reklama@ptaki-polski.pl

Copyright © Agencja Przyrodnicza AVES 2019