E-mail:
Hasło:
wschód:
zachód:
07:28
16:09
wschód:
zachód:
09:57
23:54
imieniny: Jana i Przybysława
Piątek
27 stycznia 2023
TAK
NIE
Zauszniki
Gdzie: PP 3/2012 str. 26
Autor: Janusz Stępniewski
Dział: Obserwacje
Perkozy Podicipedidae, jedyna rodzina ptaków wodnych należąca do rzędu perkozów Podicipediformes, obejmuje 20 żyjących obecnie gatunków. W Polsce występuje 5 gatunków lęgowych. Oprócz powszechnie znanego perkoza dwuczubego Podiceps cristatus w naszym kraju regularnie gnieżdżą się jeszcze inni przedstawiciele tej rodziny ptaków. Są nimi: perkoz rdzawoszyi Podiceps grisegena, zausznik P. nigricollis i najmniejszy - perkozek Tachybaptus ruficollis. Do listy polskich lęgowych perkozów zalicza się również perkoza rogatego P. auritus, który wyjątkowo odbywa lęgi na naszych wodach (ostatni pewny lęg stwierdzono w roku 1988). Kolejny z perkozów - perkoz grubodzioby Podilymbus podiceps - zalatuje do nas tylko wyjątkowo i nie jest zaliczany do rodzimej awifauny lęgowej.

Instrukcja pobierania artykułu
Aby pobrać artykuł należy:
  • Wysłać SMS o treści AP.PTAKIPOL na numer 73068. Koszt wysłania wiadomości SMS wynosi 3,69 PLN brutto. W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w oznaczonym polu.
  • LUB
  • Dokonać przelewu za pośrednictwem Dotpay w wysokości 2,00 PLN brutto. Po zrealizowaniu płatności otrzymasz kod, który należy wpisać w oznaczonym polu. Kod dostępu zostanie wyświetlony na ekranie oraz wysłany na podany podczas realizacji płatności adres e-mail. Kliknij na logo "Zapłać online przez Dotpay", aby dokonać przelewu.
Pobranie artykułu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Kod:

Usługa SMS dostępna jest w sieciach Era, Plus GSM, Orange i Play. Usługi Premium SMS dostarcza i obsługuje system Dotpay.

Właściciel: Agencja Wydawniczo-Fotograficzna "AVES", ul. Kręta 5, 65-770 Zielona Góra

Kontakt: Dział reklamy: tel.: 22 659 36 50, e-mail: reklama@ptaki-polski.pl

Copyright © Agencja Przyrodnicza AVES 2019